סיור בממלכה הפנימית – ההצעה השנייה

ממלכת הנפש נמצאת בפנים. וזו ממלכה נרחבת מאוד. רק חלק קטן ממנה מוכר לנו ונגיש. יש הרבה נסיונות לתאר את מבנה הנפש ולדמות אותה – למשל לבניין עם חדרים רבים, למכרה שמכיל מרבצים שונים של חומרים, להרים וגבעות, ימים ונהרות, יש המדמים אותה למבוך.

לא משנה מה הדימוי שלך, הממלכה הזו היא של כל אחת ואחת. היא נוצרת מעצם קיומנו ומכילה בתוכה את החוויות, הידע, הכישורים, הזיכרונות ועוד אינסוף דברים אחרים. 

בשבילי, הממלכה הקסומה הזו, שתמיד נמצאת, היא נחמה גדולה.  אני אוהבת לטייל בה, לשוטט, לגלות עוד ועוד מקומות, נתיבים ואוצרות.

אז ההצעה שלי היום היא – לצאת למסע קצר או ארוך בממלכה שלך.

זה יכול לקרות בעיניים עצומות, אבל זה יכול גם להיות תוך כדי בהייה, כלומר שאני לא מסתכלת על משהו מסוים, לא מתמקדת במשהו מבחוץ, אלא במין מצב של חלום בהקיץ. שבעצם אני מסתכלת פנימה ולא החוצה.

אני נותנת למשהו לעלות בתוכי, זה יכול להיות תחושה, אולי עמומה, וזה יכול להיות זיכרון ברור או מעורפל. לפעמים נתקעת לי שורה משירה, לפעמים מגיעה מילה. לא משנה מה עולה, אני מסתכלת מקרוב, חשה את מה שעולה ונושמת.

אם זה לא משהו שנעים לי, אז לפחות בתרגיל הזה, אני יכולה לבקש ממשהו אחר לעלות, משהו שכן נעים לי להיזכר ולהיכנס לתוכו. תלוי מה מצבך כרגע, את מחליטה.

אחרי שהבטתי וחשתי טוב טוב, אני אוהבת להסתכל מה נמצא ליד, נניח אם אנחנו בחדר מסוים, והסתכלתי על משהו, אני מסתכלת טיפה הצידה. לפעמים תקפוץ תמונה או זכרון או תחושה שנראות ממש לא קשורות. לפעמים זה יהיה כן קשור. החדר הוא שלך.

את יכולה לחשוב גם על מכרה, שבו את כורה בחשיכה, כמו בסיפור שאינו נגמר. יש שכבות רבות של תמונות. ואת מחפשת משהו, את תדעי כשתמצאי. תהיה לך תחושת התרגשות או שמחה או פרפרים בבטן. 

לפעמים אני פשוט מחפשת אחרי נתיבים חדשים. כלומר, אני דווקא לא מחפשת תמונה או דימוי או זיכרון או מילה, אלא דרך אחרת לנוע בה. אולי לא שמתי לב ויש שער או פתח או חריץ שאני יכולה ללכת בהם לכיוון אחר. לכל אחת יש דרכים יותר מוכרות ללכת פנימה. אם את נוהגת לדמיין שאת צוללת למטה, אולי תלכי קצת ימינה? אולי ממש שם מצד שמאל למטה יש סדק?

מה לעשות עם מה שמצאת? ובכן, לי לפעמים מספיק רק להינות מהטיול. ולפעמים, מה שאני מביאה איתי מהממלכה הפנימית בא לידי ביטוי ביצירה שלי.  עצם הכניסה פנימה גורם לכך שחומרי הנפש שלי יהיו זמינים לי בשעת הצורך. 

בהצלחה, בהצעה השלישית – נפנה לממלכת השינה ומלאכיה.