לחבק את העונות

חלק ממאמרה של ג'בון בולדר (JEVON BOLDEN)

הנה מה ששמתי לב אליו בשנים האחרונות:

  1. ברבעון הרביעי של כל שנה, אני מרגישה שאני רוצה לפרוש או לישון שנת חורף.
  2. בסיום של כל שבוע רביעי בחודש, וכמה ימים בראשית החודש הבא, אני מרגישה באופן דומה – עייפה, לא יצרנית ומדולדלת כוחות.

…אני לומדת שבזמני השפל האלו אני צריכה…

לנוח –  אני זקוקה להרבה הרבה יותר שעות שינה. העצמי השאפתני שלי נלחם בכך בכל יכולתו. אני אפילו לוקחת את עצמי למסעות אשמה, שבסיומם הגרוע, אחרי שאני מכה את עצמי, עדיין לא עשיתי שום דבר!

זמן לבד – לעכל, לתכנן, לחשוב שוב, לחלום.

השראה מבחוץ – אני צריכה להיות מוקפת בסיפורים ואנשים שנותנים לי השראה. אלו צריכים להיות אנשים וסיפורים שההצלחה שלהם היא לא באחריותי. שההצלחה שלהם לא תלויה במה שאני עושה.

יצירה רק למען היצירה – אני לא מציגה לראווה הרבה מהחלקים היצירתיים שלי. לדוגמה אני  שרה, אוהבת מוזיקה, אוהבת לבשל ולאפות. אני אוהבת אסתטיקה ואוהבת דברים נעימים יפים, מה שמתגשם באהבה שלי לאמנות ועיצוב, עיצוב הבית וגינון, תספורת, איפור, בגדגם, נעליים, תיקים….

כדי להתמלא מחדש ולהשיב את כוחותיי אני צריכה לתת לעצמי את החופש ליצור רק למען היצירה. בלי דדל-יינים, ובלי מטרות.

להיכנע

..מזה זמן מה, הבחנתי שרמות האנרגיה, היצרנות והיצירתיות שלי מגיעות לשיא וצונחות לשפל בזמנים שונים במהלך החודש. ועדיין, לא ערכתי התאמות ללוח הזמנים שלי כדי שיתאים לכך. ואז לפני שבועיים, הקשבתי לפודקסט של Morgan DeBaun’s WorkSmart Podcast ושמעתי שהיא מדברת על לקחת חופשה תוך כדי עבודה.  משהו הקליק: "למה אני לא עושה זאת?"

זה לא אומר בהכרח לא לעבוד או לעבוד במהלך חופשה שאת מאוד זקוקה לה. יש לכך משמעות שונה והיא נעשית בדרכים שונות על ידי אנשים שונים. אני הבנתי שבמהלך פסקי הזמן האלו מהעבודה אני בוחרת לגשת לעבודה שלי באופן יותר נינוח ומתבונן. עבורי, זה אומר:

הרבה פחות אנשים – להגיד לא לאימוני כתיבה, לפגישות הכרות עם עורכים, וליצירת קשר עם לוקחות פוטנציאליים; כן ליותר זמן עם הילדים וחברות.

עבודה עמוקה ושקטה יותר – לכתוב, להכין הצעות, לערוך במסגרת זמנים קבועים.

לחזות – לערוך תוכניות של התמונה הגדולה, לקבוע יעדים או להעריך את ההתקדמות אל יעדים גדולים.

להתחבר באופן מקצועי יותר עם צוות הליבה שלי.

שינוי בסביבת העבודה שלי – לעבוד ממיקום אחר, מעורר השראה. אני עובדת מהבית, שאותו אני אוהבת, אבל חוף הים הוא נקודה אהובה נוספת.

אני הולכת במעגלים

כאישה מחזורים אינם זרים לי. הביולוגיה שלי מתפקדת במחזורים (וגם שלכן, חברות). אבל זמן רב מדי, לא הייתי מחוברת למחזורים האלו באופן שבו חייתי את חיי. לדוגמה, אלו הורמונים קשורים ליצרנות? תקשיבו, אני יודעת שכשאני אומרת משהו כזה, זה נשמע לכם מובן מאליו. ובכל זאת, למדתי רפואה לפני שהכתיבה וההוצאה לאור תפסו את מקומן. אני חושבת שהמחזורים הנשיים שלנו זכו למוניטין גרוע, ומפני שקיבלתי זאת, התנגדתי להם, וניסיתי להימלט יותר מאשר לחבק את הכוונה האלוהית מאחוריהם.

אלוהים, הבורא עצמו, קבע את המחזורים והעונות. הוא קבע מחזורים שבועיים, חודשיים, שנתיים ורבי שנים שמחוברים עם הגוף שלנו בדרכים רבות – מהרמה ההורמונלית והרגשית והרוחנית וגם לרמה המקצועית והכלכלית. (אפשר לקרוא עוד על מחזורים וריתמוסים של סופרים וסופרות כאן here ).

במאמר שלה איך רמות האנרגיה שלך משנות את המחזור החודשי שלך, רנה פלנט סייעה לי רבות לעבד את כל זה כשכתבה:

"שינויי מצב רוח וחוסר נוחות נפוצים לפני ובמהלך המחזור החודשי. אולי למדת לצפות להם במהלך הדימום, אבל השפעות ההורמונליות משפיעות על גופך במהלך המחזור כולו.

מצב הרוח שלך ורמות האנרגיה משתנות כל הזמן בהתאם לשינויים הורמונליים במהלך המחזור שלך. זוהי הסיבה מדוע את כנראה יותר יעילה ויצרנית במהלך שבועות מסויימים יותר מאשר אחרים."

היא ממשיכה ומסווגת פעילויות המתאימות לכל שלב של המחזור. מה אני ממליצה שתבדקו זאת.

כשחפרתי יותר לעומק, נתקלתי באיור שמרחיב את התפיסה של המחזור החודשי לעונות השנה. זה העיף לי את המוח,. האיור נוצר על ידי קיט קודרינגטון שמלמדת "מודעות עונתית" ואיך "אפשר להיעזר בכך אפילו אם אין לך מחזור. האיור יראה לך איך למפות ולזהות את המחזורים שלך ולהיות יותר נדיבה לעצמך."

למה זה משנה

הלכתי עד כה מסביב לזה – אני יודעת. אבל הטבע, הביולוגיה והיצירתיות מחוברים בצורה אלוהית.

כשהרעיונות נמצאים הרחק מההבנה שלי, אני לא מצליחה להתחבר אליהם. כשאני לא רואה את ההקשר, אין לי את הכוח, החוכמה והדחף לערוך את השינויים שהם דורשים.

לפני מספר שבועות, התפללתי תהילים, פרק צ'. "לִמְנוֹת יָמֵינוּ כֵּן הוֹדַע וְנָבִא לְבַב חָכְמָה."

שהתגלית הזו היא תשובה לתפילותיי.

אני משיגה חוכמה איך לחיות את חיי באופן מלא וקורן, בעוצמה ועם ההשפעה שנבראתי לעשות, כשאני יכולה לזהות ולהגיב לימים שלי כשהיצרנות והיצירתיות נוסקות וכשהעונות של המנוחה וההתאוששות ידועות לי. זה הרבה יותר מרק לספור את הימים בין דימום חודשי אחד למשנהו כדי לזכור לשים בתיק מוצרי היגיינה נשיים. זה יותר בנושא של לשגשג ולחיות בזרימה שאלוהים תכנן עבורי.

מה שאני כותבת אינו חדש, ואני צריכה להפסיק להתנהג כאילו זה כך. אני לא משטה בכן או בשום אדם אחר. זוהי חוכמה קדומה שמתגשמת ומצטלבת עם החיפוש שלי לאופן שבו העולם יכול להיות טוב יותר. זוהי חוכמה שהדודות והסבתות שלי הראו לי כשהן אמרו בדרכים שלהן, "שהאנשים הצעירים יתעסקו בזה. אני הולכת לשבת כאן עד שתחליטו מה אתם רוצים לעשות"

נשים חכמות אלו בסתיו ובחורף (או אביב שני כפי שקית קורינגטון מכנה זאת) של חייהן יודעות איך להישען אחורה, לנוח ולקבל את היבול מהזרעים שזרעו בחייהן. הם נותנות לנו, שנמצאות באביב ובקיץ של חיינו, להגביר ולהרחיב את האנרגיה שלנו מסביב לדברים שהן כבר למדו. מה שהוא חוכמה עתיקה עבורן, הוא חדשות עבורנו –עבורי.

הסיבה הנוספת שזה משנה היא מפני שיש אויב הפועל כנגד הדברים שאלוהים ברא בכדי שנוכל לברוא כמותו, לחיות כבצלמו, לחיות היטב, לחיות בשלום. האויב משתמש בפטריארכיה, גזענות, קפיטליזם, דת – בכל מה שהוא יכול להניח עליו את ידיו – כדי לבטל את המקצב האלוהי שאלוהים קבע לעבודה ולמנוחה.

חוקים חדשים

אז כן, חיי כאישה מושפעים על ידי מחזורים. חיי היצירתיים והיצרניים כמנהיגה נשית מושפעים באופן עמוק על ידי מחזורים. זו לגמרי עניני אם אני בוחרת להמשיך להיות בורה בנוגע למחזורים ולעונות של חיי.

הנה כמה מהחוקים של המחזור החודשי שלי:

  1. אל תקדישי את סופי השבוע שלך לעבודה. אל תבטיחי דבר למישהו בסוף השבוע. שבת זו שבת.
  2. במשך שבוע אחד בחודש בצעי עבודה עמוקה, קחי חופשה או פסק זמן בתוך העבודה שלך (בשבילי זה השבוע הראשון).
  3. קבעי משימות קשות שדורשות אנרגיה גבוהה לשבוע השני והשלישי בחודש.
  4. סגרי דברים וסיימי בשבוע הרביעי, או קבעי להמשיכם בשבוע השני של החודש הבא.

הערה אחרונה: המחזורים שלי לא מתיישבים עם אלו של העולם

מה שמעניין בקשר לכל זה הוא שדדל-יינים, תאריכי הגשה וארוחות צהריים נקבעים בדרך כלל כ"דבר הראשון בבוקר", בהתחלת החודש, בהתחלת השנה (ינואר או אמצע החורף אם חושבים במונחים של עונות השנה – זמן לא כל כך טוב, כך הבחנתי, עבורי להתחיל משהו חדש. מרץ או אפריל הם זמנים מצוינים עבורי. אהווו.)

מה אני יכולה לעשות כדי לענות על ציפיות בכל זאת?

הנה מה שלמדתי עד כה שעובד הכי טוב עבורי:

אני מתכננת מראש ומבצעת מהר ככל האפשר

תקשורת מתמדת וכנה עם בעלי המניות

ניהול ציפיות

לתת לעצמי יותר זמן לספק את החורה

לומר לא. קראי יותר על איך הלא שלך יכול להיות הכלי הכי חשוב ביצרנות והיצירתיות שלך במאמר שלי אולי זה בעצם לא.

אלו הן הדרכים הכי יעלות עבורי לספק את צרכי האחרים בזמן שאני דואגת לעצמי כדי להיות האדם היצירתי, השמח והשלם שאני צריכה להיות עבורם ועבורי.

מה את חושבת על הרעיון הה של יצירתיות שנעה במחזוריות? האם חיי היצירה שלך נקבעים על ידי מחזורים? איך את שומרת על חיים יצירתיים ושלמים?

ג'בון בולדן היא המייסדת והמנכ"לית של חברת ייעוץ הוצאה לאור בוטיק המספקת פיתוח תוכן איכותי ושירותים ספרותיים המסייעים לסופרים ולמוציאים לאור להגיע לקהלים גדלים, מגוונים וגלובאליים.

ג'בון היא עורכת ספרים, סופרת, סוכנת ספרותית ומחברת של שבעה ספרים.