בספר עיר ואם נפרש סיפורן של שתי נשים שבתוכו משתקף סיפורן של נשים רבות בנות זמננו, המתעוררות לזכרונותיהן הקדומים. הזרעים שנטמנו בתום עידן האלה – נובטים וצומחים בתוך כל אחת מאיתנו.

אירידי – ילדה-נערה-אישה נולדה באירופה הקדומה, בעיר הבנויה אבן לבנה בתוך גבעות ירוקות, שתושביה  לומדים ומלמדים את עבודת האלה – הידע העתיק של הקלטים והדרואידים. השם שלה מעיד על קרבתה הנפשית לנהר, שעל שפתו נולדה. הקהילה בה חיה אירידי מקיימת טקסי פריון ביום השוויון, בו רוקדים האנשים לקול חלילים, נבל וכלי הקשה, מברכים על השפע ובסוף נחלקים לזוגות ומקיימים את ההתעלסות המקודשת, שמביאה עמה גשם ופריון. דרך סיפור חייה אנו נחשפים לטקס הזיווג הראשון שלה – הטקס שהופך אותה לאישה, חגיגות הפריון, ילדותה בין האלונים, הנחל, ובתיה של העיר הלבנה בה היא חיה, הלימודים ב'בית החכמה' המלמד את הבאים מן החוץ, הכלכלה המיוחדת וחיי היומיום של קהילה החיה חיי שוויון ושיתוף בעזרת הידע הנשי העתיק והאבוד. 
בבגרותה מתאהבת אירידי בבן מלך המגיע לעיר בסיוריו וחווה איתו חיבור עמוק, אך מסרבת לחזור עימו לארצו. הוא עצמו מתקשה לשכנע אותה, כי הוא יודע כי בשום מקום בעולם לא תוכל להיות חופשיה כפי שהיא בעיר שלה. "בארצי לא תוכלי ללכת יחפה" הוא אומר לה, "ותוכלי לטבול בנהר רק עם עדת שפחות ומשרתות". בהמשך היא מצילה את עירה מכיבוש על ידי כך שהיא לוקחת את המלך הכובש אל 'מערת האלה', המערה בה נולדים רוב ילדי העיר והמון טקסים מתקיימים בה, ומתייחדת איתו שלושה ימים, אחריהם הוא מקפל את מחנהו ועוזב, והיא יולדת את בנו. בד בבד אנו נחשפים אל התפשטותה של הנצרות בעולם שמחוץ לחומות העיר, שומעים על מנהגים חדשים שמקדשים בתולין וצניעות, על מלחמות, אלימות ורעב. בסוף ימיה מוצאת עצמה אירידי בעיר נטולת גברים, שעזבו כולם והלכו לעולם שבחוץ, כוחה תש והיא מסיימת את חייה במערת האלה, בחזיון קשה אך לא נטול תקווה.  

אלונה היא צעירה תל אביבית, סקרנית, חילונית ומשכילה.  מבחוץ אפשר אולי לחשוב עליה כי היא קלת דעת, אך למעשה היא מונעת מנאמנות לדחף פנימי עצום. בהיותה דעתנית מאוד היא מתחילה את הספר כאתאיסטית גמורה, אך במהלכו היא נפגשת עם זוהרה, מורה למודעות ולידע נשי, ונחשפת – להפתעתה הגמורה ולמגינת לבה ממש – לעולם של מיסטיקה ומודעות עמוקה, והיא מבינה כי איננה מסוגלת להתנגד לו. היא מגלה בתוכה ידע נשי עמוק המחובר לאלוהים ולאלה, שעונה לה על שאלות רבות שצפו בתוכה כל השנים והיא מתמסרת אליו בכל ליבה, למרות הקולות בראשה שמקשים עליה להסתגל.
חייה עולים על מסלול של גילויים והבנות, עם קשיים והפתעות. היא מתחתנת, יולדת ילד, מתגרשת,  מגלה כי העולם מתקשה לעכל את דרך חייה. הקהילה בה היא לומדת נחשפת לשיימינג תקשורתי נרחב, השמצות וציד מכשפות , והיא צריכה להתמודד עם מצבים שלא חשבה שתגיע אליהם. היא נדרשת ליציאה מאזורי הנוחות שלה, ולאומץ לחצות קווים, כהתמודדות יומיומית .

אנו נחשפים אט אט אל הקשר הנסתר בין שתי הנשים האלו – שתיהן חיות חיים צבעוניים ועצמאים, מלאי צבע וחוויות אישיות מיסטיות, בעולם שמאבד את היכולת להכיל חוויות שכאלו. אירידי, בחוויית הפתעה כשהעולם הבטוח והמוכר משתנה ומתפרק  ואלונה, שמגלה אותו במקרה, אך מרגישה שחיה אותו מאז ומעולם. 

לרכישה דרך המחברת – 0523770565

השארת תגובה